Data założenia 02.11.99




Na tej stronie znajdują się artykuły w większości napisane dla miesięcznika chrześcijańskiego "Słowo Prawdy". Zamieściłem tu też artykuły, które były napisane dla miesięcznika, ale z różnych względów w nim się nie ukazały.

Artykuły na ciekawe tematy teologiczne znajdują się też na stronach:
Artykuły napisane dla TWR
Prace napisane w ramach studiów w WBST

Różne artykuły:

Apokryficzne "Psalmy Salomona" Apokryfy to księgi niekanoniczne, funkcjonujące obok Pisma Świętego, wśród nich są dzieła o różnej jakości, jednym z piękniejszych są Psalmy Salomona, warto je przeczytać i nad nimi się pochylić.
Odpowiedzialność moralna wierzącego Jesteśmy mieszkańcami nieba ale jak budujemy swoje życie? Co dominuje w naszym duchowym rozwoju słoma czy diamenty? Możemy zrobić w swoim życiu wiary niewiele i kiedyś stanąć gdzieś w kącie Raju, ale możemy zainwestować w swoje duchowe życie i kiedyś otrzymać wieniec chwały. Wydaje mi się, że każdy z nas marzy o takim wieńcu. Warto więc aktywnie włączyć się w budowanie swojej wiary.
Maria w pismach I i II wieku Postulatem reformacji było uzdrowienie teologii poprzez powrót do źródeł. Poszukajmy, więc w tych źródłach informacji o Marii matce Jezusa, pozwoli to nam oddzielić apostolską naukę na ten temat od twórczości późniejszej teologii, od legendy, która narosła wokół tej osoby.
Maria- mit a rzeczywistość W Kościele współczesnym dominującą rolę - obok Jezusa - odgrywa Maria, Jego matka. Teolodzy katoliccy wyodrębnili specjalny dział teologii poświęcony roli Marii w dziele zbawienia i historii Kościoła, zawierający cały system dogmatów związanych z jej osobą. Dzięki nim Maria spełnia dzisiaj w Kościele zupełnie inną rolę niż wtedy, kiedy na ziemi żył Pan Jezus Chrystus. W niektórych środowiskach chrześcijańskich matka Pana Jezusa jest ważniejsza od jej Syna. W niniejszym artykule chciałbym przedstawić biblijne spojrzenie na osobę matki naszego Pana.
Apokaliptyczna wizja niewiasty Czy można zapisać sens Starego i Nowego Testamentu w 18 wersetach? Zadanie takie wydaje się niewykonalne, jednak Jan tego dokonał. W Obj.12 streścił istotę Biblii właśnie w taki sposób.
Trójca Pomimo tego, że pojęcia Trójca nie ma w Biblii jest ono najlepiej oddającym terminem istotę Boga. Chrześcijanie wierzą w jednego Boga, a nie w trzech jak twierdzą przeciwnicy dogmatu o Trójcy. Dogmat, o którym mówimy głosi, że Bóg jest jeden ale w trzech osobach. Historia tego dogmatu związana jest z interpretacją Biblijnych tekstów głównie Nowego Testamentu.
Ekumenizm Pamiętam jak wiele lat temu po raz pierwszy jako młody chrześcijanin brałem udział w spotkaniu ekumenicznym było to wtedy dla mnie katolika bardzo odkrywcze. Spoglądając wstecz właśnie te spotkania ukształtowały moje spojrzenie na kościół, wzmocniły moją wiarę w osobę Jezusa. Ekumenizm odcisnął znaczące piętno na moim życiu.


Pięć grzechów proroka Jonasza:

Cykl artykułów dotyczących błędów jakie popełnił prorok. Artykuły napisane w oparciu o księgę Jonasza.

Ucieczka przed Bogiem
Czy możemy uciec przed Bogiem? Czy my możemy udać się miejsca, gdzie Bóg nie ma władzy? Możemy próbować ale … Cena jaką zapłacił Jonasz była ogromna. Strach cierpienie, strata czasu - to elementy tej ceny.
Podporządkować sobie Boga
W wymiarze globalnym zgadzamy się wszyscy z panowaniem Boga w życiu, problem rozpoczyna się gdy nasze decyzje rozbijemy na drobne, wtedy okazuje się, że mówimy Bogu "tak" odnośnie naszego życia ale "nie" odnośnie naszych konkretnych drobnych kroków. Jonasz uznawał Boga i nigdy nie wątpił w jego moc i panowanie, jednak nie uznawał jego decyzji odnośnie Niniwy.
Obrażony na Boga
Bóg miał odwagę sprzeciwić się woli Jonasza. Takie stwierdzenie może być dla nas szokujące ale mniej więcej taki jest sens zacytowanych powyżej słów. Wizja świata jaką stworzył sobie prorok była tak mocna, że nawet Bóg musiał ją realizować, gdy jednak okazało się to nieprawdą prorok zareagował zdecydowanym sprzeciwem.
Podwójna moralność
Wszystko to stawiało przed prorokiem dość wysokie wymagania moralne a prorok będący wysłannikiem samego Boga powinien w tej dziedzinie być prawie doskonałym. W rzeczywistości było jednak inaczej, przykład Jonasza pokazuje, że Bóg jest w stanie wykorzystać dla swojej chwały nawet nasze upadki i grzechy. Wydaje się, że prorok zawiódł na całej linii. Prorok stosował podwójną moralność wymagając od Boga innego zachowania wobec Niwijczyków a innego wobec siebie kwestionując tym sposobem jeden z charakterystycznych atrybutów Boga, czyli sprawiedliwość.
Wiara jedynie na moich warunkach. Jonasz przegrał i o tym napisano w Biblii. My też przegrywamy gdyż nie szukamy szczerze woli Bożej a bronimy swoich teologii. Przez wiele lat pozostawałem poza naszym kościołem, gdyż byłem przekonany do określonej teologii. Wiele lat upłynęła zanim nie zrozumiałem, że nie ważne jest w co wierzę, jakiej teologii jestem wyznawcą ale najważniejsze jest Boże Słowo i Boża wola. Swoich teorii nie możemy stawiać na równi z Pismem Świętym. Zawsze powinniśmy w pokorze weryfikować nasze poglądy z poglądami Boga.